Sayfalar

3 Temmuz 2015 Cuma

aklıma takıldı, neden doktoru aramak yerine haldır haldır internetten medet umuyoruz ki?

bazı anne çocuk portallarında ya da takipçisi fazla bloggerların sosyal medya hesaplarında sorular soranlar oluyor..

mesela,

bilmem nerede çocukla tatil yapan var mı?
bilmem ne okulu nasıl?
bilmem ne kadar aylık bebeğiniz neleri yapabiliyor?
bilmem ne kadar yaşında çocuğunuz hangi oyuncaklarla oynuyor?
x marka puset mi iyi yoksa y marka puset mi?

ve benzeri sorular..tabii ki bu soruların hiç bir zararı yok..hatta cevaplara göre gayet bilgilendirici ve yol gösterici olabiliyorlar..sonuçta sizden önce veya sizinle aynı anda benzer yollardan geçmiş olanların tecrübeleri gayet önemlidir her zaman..

ama mesela aynı platformlarda şu sorular da oluyor:

bebeğim 5 gündür kabız ne yapayım?

doktoruna sorsana!

ateşli çocuğa aşı yapılır mı?

doktoruna sorsana!

eyvah bebeğim yataktan düştü, ne yapacağım?

doktorunu arasana hemen!

ve benzeri bir çok sağlıkla ilgili ve hayati olabilecek sorular..

çok ciddiyim, fena halde aklıma takılıyor; neden çocuklarının doktoruna sormuyorlar? neden internette medet umuyorlar? hiç mi korkmuyorlar yanlış bir tavsiye almaktan, yanlış bir şey yapmaktan?

peki ya cevap verenler..onlar hiç mi çekinmiyorlar yanlış yönlendirmekten?

bırak her çocuğu her insan farklı..senin basit bir karın ağrısı dediğin şey bir başkasını kıvrandırabilir..en basitinden şöyle düşün; doğum sancısını dahi her kadın farklı tanımlıyor, kimisi regl sancısı gibi derken kimisi sancıdan kendimi kaybettim diyor..

çocuklarda da bu böyle..senin bebeğin 5 gün kaka yapmaz ama bir ağrısı sızısı olmaz ve kayısıydı, zeytinyağıydı vesaire derken hoop yapıverir, geçer gider..ama başkasının bebeği 5 gün kakasını yapamaz, kayısı önerirsin alerjisi çıkar, zeytinyağı dersin midesi tolere etmez ya da böbrekleriyle ilgili ciddi bir sorun vardır hooop yanlış yönlendirmiş olursun 1-2 güne mutlaka yapar diyerek..

tecrübe tabii ki önemli bir şey..ama sağlık konusunda insanlara bu kadar güvenmemek lazım..herkes uzman herkes doktor resmen..bir zahmet alın çocuğunuzu doktora götürün ya da doktorunu arayıp bir danışın hiç olmazsa..6 sene boyunca hastalarım bana değil başkalarına sorup dertlerine derman bulsunlar diye okumadı o insanlar..

2 yorum:

Gulsah Onen dedi ki...

Oyuncak, puset, gezilebilecek yerler konusunda bende internetten hatta fikirlerine güvendiğim tecrübeli gördüğüm bloggerlardan fikir alıyorum ama sağlık konusu oldumu inanılmaz karşıyım kimisi ilaç öneriyor öteki aa tamam onu da deneyim diyor :) şaşkınlıkla okuyorum ama türk milleti işte yeri gelir doktor olur yeri gelir avukat her işe burnumuzu sokmayı severiz hele anneysek herkese karışma hakkımız var :)))

Anne Gazetesi dedi ki...

Birebir katılıyorum Gülşah'a...